Teatr

SZTUKA – PASJA – CZŁOWIEK

Założony w sierpniu 2007 r., skupia wszystkich tych młodych ludzi z Gminy Kosakowo i jej okolic, dla których Teatr jest prawdziwą pasją, zabawą i wyzwaniem. W związku z tym, iż u swoich źródeł zawsze stawiał sobie wyzwania ambitne, idące pod prąd współczesnym modom na rzemiosło artystyczne przystępne, niewymagające, komercyjne, w takim miejscu wypadałoby napisać coś równie nietuzinkowego. Zadanie chyba jednak niewykonalne.

Teatr jest miejscem szczególnego spotkania z drugim człowiekiem oraz z samym sobą. Jeśli nie jest lekcją pokory wobec sztuki, świata i człowieka, staje się jedynie bezmyślnym rzemiosłem. Bowiem to właśnie człowiek jest w teatrze najważniejszy. Warto tak żyć
i tworzyć taką sztukę, dzięki której mamy szansę poczuć, że nie jesteśmy w naszej wędrówce po tym świecie tak do końca samotni…

Teatr tworzą ludzie. Przychodzą ze swoimi doświadczeniami i niepokojami: zarówno dość konwencjonalnymi, jak i metafizycznymi. Przychodzą ze swoimi wizjami, czym Teatr jest lub czym powinien być. Przyzwyczaili się dostawać gotowe formuły i definicje. Następnie przychodzi zdziwienie. Że Teatru tak łatwo w sobie oswoić nie sposób.

I wówczas Teatr przestaje być rzemiosłem. Staje się – powoli i mozolnie – sposobem na poznanie rzeczywistości, innych ludzi, wreszcie również samego siebie. Kto o tym nie wie, nigdy nie zrozumie sztuki. Ani trochę.

Ale nie wszystkim jest to potrzebne. Rzeczywistość oswoić można na wiele sposobów. Nie potrzeba do tego estetyki. To prawda. Niektórzy – pozostający w znacznej mniejszości – czują jednak, że warto. Warto?