Premiera Dziadów Adama Mickiewicza

Przybywającą na premierę Dziadów publiczność już w foyer Domu Kultury witały błędne duchy, zapalone znicze i Requiem Mozarta. Jeszcze bardziej nastrojowo zrobiło się wówczas, gdy zgasły zupełnie światła, a z różnych miejsc wśród widowni rozległy się głosy aktorów wygłaszających słowa Prologu… Odsłonięta jeszcze przed spektaklem kurtyna? Stół ofiarny przed sceną wśród publiczności niemal na środku sali? Stało się oczywistym, że najnowsza premiera naszego Teatru Młodzieżowego będzie niezwykła, a widzowie poczują się nie tylko jak w teatrze, ale niemal jak na prawdziwych obrzędach. Dom Kultury w Pierwoszynie przeżył prawdziwe oblężenie publiczności pragnącej uczestniczyć w kolejnej artystycznej uczcie w wykonaniu swoich ulubieńców – niektórzy nawet oglądali dwugodzinny spektakl na stojąco. Aż wreszcie pojawił się Guślarz i Mickiewiczowskie Dziady zaczęły się na dobre.
Nie zabrakło żadnej z najważniejszych scen: mogliśmy uczestniczyć w obrzędzie w kaplicy, przysłuchać się rozmowie Księdza z Gustawem, wzruszyć się w trakcie sceny więziennej z części III. Punktem kulminacyjnym była oczywiście Wielka Improwizacja oraz Widzenie Księdza Piotra. Po krótkim pobycie w salonie Senatora wróciliśmy na obrzęd dziadów, by zobaczyć przemarsz skazanych na Sybir.
Publiczność nagrodziła twórców spektaklu długą i zasłużoną owacją na stojąco, doceniając ambitny projekt wystawienia najważniejszego polskiego dramatu na pierwoszyńskiej scenie, wspaniałą grę aktorską i niezwykle przemyślaną oraz nastrojową całość.
W adaptacji Dziadów wystąpili: Dagmara Kloka, Natalia Mudlaff, Julia Kloka, Natalia Płonka – Duchy z Prologu; Malwina Wilkowska, Maria Mikulska – Diabły, Kamila Paprocka – Belzebub; Szymon Kowalski, Sara Muża – Dzieci; Natalia Tylor – Pasterka; Kacper Orzechowski – Frejend; Wiktor Gabor – Feliks; Kuba Weber – Jan Sobolewski; Aleksander Wons – Tomasz; Adam Szczuko – Gustaw; Sandra Makowska – Zosia; Lidia Mikulska – Pani Rollison; Kamil Romanowski – Ksiądz Piotr; Krzysztof Stromski – Guślarz; Paweł Flatau – Konrad. Projekty plakatów i zaproszeń – Ewa Narloch-Kerszka. Współpraca akustyczna
i oświetleniowa – Ryszard Sosnowski. Współpraca multimedialna – Adam Schröder. Adaptacja i reżyseria – Karol Dettlaff.
Twórcy spektaklu w sposób szczególny podziękowali za wsparcie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia Wójtowi Gminy Kosakowo panu Jerzemu Włudzikowi oraz panu Ryszardowi Kloce.