Mizantrop

Mizantrop Moliera w adaptacji Teatru Młodzieżowego Gminy Kosakowo to spektakl przede wszystkim o niemożliwej miłości, trudnej przyjaźni i dwulicowym, narcystycznym społeczeństwie. Wypowiedź – za sprawą niezwykłej scenografii przygotowanej przez Ewę Narloch Kerszkę – zarówno odnosząca się do historii (kostiumy, antyczne meble w stylu francuskim, klawesyn), jak i wskazująca na uniwersalny charakter podejmowanej problematyki (nad urządzonym na galerię sztuki salonem powiewał Saturn ze swoim księżycem Enceladusem). Z muzyką nawiązującą zarówno do francuskiego baroku, jak i brzmień znacznie bardziej współczesnych (współpraca akustyczna i oświetleniowa – Dawid Gruenholz, współpraca multimedialna – Adam Schröder). I z niezwykle dynamiczną oraz emocjonalną grą aktorską stawiającą na autentyczność i głębię przeżywanych emocji. Niezapomniane wrażenie zrobiło również przygotowanie kondycyjne wiernej i jak zawsze licznie zgormadzonej publiczności do owacji na stojąco i gromkich braw.

Po raz pierwszy w Gminie Kosakowo Molierowy Mizantrop – jeden z najbardziej kultowych tytułów teatralnych, po raz pierwszy z zagraniczną delegacją – z gminy partnerskiej Gonneville-la-Mallet, po raz pierwszy z francuskimi napisami – oryginał sztuki wyświetlany był na rzutniku dla gości, po raz pierwszy we współpracy z akustykiem Dawidem Gruenholzem, i… po raz ostatni z panem Jerzym Włudzikiem jako urzędującym wójtem gminy Kosakowo. Tak jak tytułowy bohater Alcest żegnał się ze swoim otoczeniem w ostatniej symbolicznej scenie, tak i Teatr pożegnał swojego inicjatora oraz wiernego widza. Pożegnano i odchodzącego na emeryturę pana Ryszarda Klokę, który dla naszego Teatru zawsze miał otwarte serce i niezmierzone ilości czasu. Podziękowano w szczególny sposób francuskiej delegacji (m.in. wicemerom Jean-Jacquesowi Robert, Danielowi Perier i radnemu Norbertowi Boulet) – nie tylko zresztą za przyjęcie zaproszenia, ale i całą wieloletnią, wielopłaszczyznową i owocną współpracę zainicjowaną przez Chór Morzanie i rodzinę pani Wandy Krause. Słowa wdzięczności należą się również PEWIKowi Gdynia (zwłaszcza pani Annie Szpajer) – głównemu sponsorowi teatralnych przygotowań, Kosakowskiemu Centrum Kultury, Kosakowo TV oraz Wypożyczalni strojów Arlekin (Gdynia Cisowa, Chylońska 230).

Wystąpili: Szymon Jabłoński, Laura Treder, Kacper Romanowski – kamerdynerzy, Sara Muża – Carmen, Dominik Wójcik – Bask, Oliwier Gużewski – Du Bois (Drewniak), Adam Szczuko – Sierżant, Agata Czucha – Elianta, Mateusz Albecki – Klitander, Paweł Hajder – Akast, Paweł Flatau – Damon, Lidia Mikulska – Arsena, Kacper Orzechowski – Orotn, Malwina Wilkowska – Celimena, Jakub Weber – Filint, Kamil Romanowski – Alcest. Kostiumy – Wypożyczalnia strojów Arlekin; scenografia – Ewa Narloch-Kerszka; muzyka: Jean Philipp Rameau, Georg Friedrich Händel, George Bizet, Karol Dettlaff; współpraca akustyczna i oświetleniowa – Dawid Gruenholz; współpraca multimedialna – Adam Schöder; reżyseria – Karol Dettlaff.