KUBUŚ FATALISTA I JEGO PAN

Premiera: 9 grudnia 2012 r.

Opis spektaklu:

Zapisane było w górze, iż w piątek 9 grudnia odbędzie się premiera Kubusia Fatalisty i jego pan Denisa Diderota – i tak też się stało. Słynna powiastka na każdym kroku zaskakuje czytelnika, zaprasza zarówno do wspólnej zabawy z różnymi konwencjami, jak i głębokiej refleksji. Za sprawą pomieszania różnych konwencji teatralnych – od farsy po sceny pełne dramatyzmu i patosu, aktorzy Teatru Młodzieżowego pragnęli oddać dygresyjną narrację powiastki. Ciekawy efekt osiągnięto również za sprawą scenografii – barwne stroje z różnych epok kontrastowały z bardzo oszczędnymi, niemalże surowymi dekoracjami.

Autor: Denis Diderot

Urodził się 5 października 1713 r. w Langres, zmarł w 31 lipca 1784 w Paryżu. Francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof, jeden z najwybitniejszych myślicieli europejskiego Oświecenia. Teoretyk dramatu mieszczańskiego jako utworu oscylującego między wyznacznikami gatunkowymi komedii i tragedii. Przeszedł do historii przede wszystkim jednak jako inicjator, główny redaktor i jeden z najważniejszych twórców wiekopomnej Encyklopedii, jak również jako autor niezwykle popularnej powiastki Kubuś Fatalista i jego pan. Na zaproszenie carycy Katarzyny II wyjechał do Petersburga i opracował tam projekt szkolnictwa w Rosji. Postrzegał świat ewolucjonistycznie jako materialną, dynamiczną całość, znajdującą się w nieustannym ruchu. Uważał, że człowiek z natury swojej jest dobry, tylko warunki i niewłaściwy ustrój polityczny wypaczyły naturę ludzka. Racjonalistyczna praca nad środowiskiem społecznym jest warunkiem moralnego doskonalenia człowieka. Moralność powszechną można odkryć w więzach społecznych, dlatego też to człowiek – zdaniem Diderota – jest źródłem wartości.

Obsada:

Robert Chlebowicz – Chirurg
Karolina Bobrowska – Dziewczyna towarzysząca Chirurgowi
Patryk Wrzałek – Lokaj Wielkiego Jelenia
Malwina Miotke – Gospodyni Wielkiego Jelenia
Lidia Mikulska – Dyzia
Anna Gajzler – Małgosia
Patrycja Gajzler – Zuzia
Dominika Barzoska – Mąż Zuzi
Magdalena Żugier – Mąż Małgosi
Daria Zawadzka – Weselnik
Magdalena Mazur – Pan Gousse
Weronika Kreft – Pokojówka Pana Gousse
Natalia Abraham – Gospodyni
Mikołaj Meller – Gospodarz / Murzyn
Dominika Kierszka – Chirurg z opowiadania Kubusia
Marcin Kuptz – Margrabia des Arcis
Sandra Makowska – Pani de la Pommeraye
Szymon Kierszka – Kawaler de Saint-Ouin
Mateusz Kreft – Pan z opowiadania Kubusia
Paweł Flatau – Kubuś
Adrian Gajzler – młody Kubuś
Karol Dettlaff – Pan
Projekty plakatów i folderów – Koło Plastyczne Zdzisława Tatki
Scenografia i kostiumy – Agnieszka Słembarska
Współpraca akustyczna – Ryszard Sosnowski
Asystent reżysera – Adam Schröder
Adaptacja i reżyseria – Karol Dettlaff.

Ciekawostki:

  • Na kultowe sceny dialogu Pana z Murzynem oraz martwej Klementynki, które wzbudziły gromkie śmiechy i owację widowni, wpadł reżyser w przygnebiających okolicznościach: odwiedzając znajomego w szpitalu.